Gruntowanie betonu stanowi obecnie podstawę wszelkiego rodzaju prac wykończeniowych. Ten istotny etap ma na celu zapewnienie lepszej przyczepności oraz wydajności wszelkiego rodzaju powłok oraz materiałów naprawczych, takich jak farby, epoksydy czy inne wykończenia. Tylko prawidłowe gruntowanie jest w stanie wyrównać chłonność podłoża, a także wzmocnić jego powierzchnię przed różnymi uszkodzeniami czy nadmierną nasiąkliwością. Kluczowym elementem całego przedsięwzięcia jest wybór odpowiedniego gruntu do betonu. Decyzja ta nie powinna być przypadkowa; od preparatu zależy bowiem finalny efekt posadzki. Na jakie czynniki zwrócić uwagę podczas wyboru gruntu? Kiedy najlepiej przeprowadzić gruntowanie? Jakie korzyści niesie właściwe przeprowadzenie zabiegu? Jako specjaliści z wieloletnim doświadczeniem w serwisowaniu posadzek betonowych, zdecydowaliśmy się odpowiedzieć na wszystkie nurtujące pytania.
Czynniki, które powinieneś wziąć pod uwagę przy wyborze gruntu
Rynek oferuje dziś naprawdę wiele preparatów do gruntowania betonu. Każdy z nich posiada swoje unikalne cechy i właściwości – niektóre grunty przeznaczone są do użytku zewnętrznego, w momencie gdy inne nadają się wyłącznie do pokrywania posadzki betonowej znajdującej się wewnątrz pomieszczeń. Posadzka przemysłowa z betonu powinna zostać odpowiednio wzmocniona i zachowywać swoje parametry techniczne mimo kontaktu z wilgocią, promieniowaniem słonecznym czy gwałtowną zmianą temperatur. W przypadku zewnętrznych posadzek, konieczne jest zwiększenie ich odporności na czynniki atmosferyczne. Niezastosowanie się do zaleceń może skutkować koniecznością szybkiego serwisowania posadzki, które bywa kosztowne. Beton to materiał, który wbrew powszechnej opinii uchodzi za wymagający. W przypadku posadzki wykonanej z tego tworzywa, należy wziąć pod uwagę czynniki takie jak:
-
Porowatość podłoża. Mając do czynienia z bardzo chłonnym podłożem, najlepiej zastosować grunty bezrozpuszczalnikowe, natomiast na podłożu nisko porowatym dobrze sprawdzają się grunty na bazie rozpuszczalnika, które łatwiej wnikają w dane podłoże i głębiej je penetrują. Trzecim wariantem są podłoża niechłonne, takie jak beton z połyskiem; wtedy należy użyć do gruntowania preparatu adhezyjnego. Zapewni on przyczepność oraz trwałość nawierzchni.
-
Stan posadzki. Poszczególne obiekty posiadają posadzki przemysłowe w naprawdę zróżnicowanym stanie fizycznym. Zdarzają się sytuacje, gdy na podłożu występują plamy po olejach, które należy bezzwłoczne wyczyścić. Nie zawsze jednak to wystarczy; w skrajnych przypadkach należy pozbyć się w tym miejscu posadzki i wylać ją na nowo. Gdy jednak ma się do czynienia z małymi zabrudzeniami, warto skorzystać z gruntu na bazie rozpuszczalnika. Inaczej jest w przypadku posadzek, które poddaje się częstym zabiegom czyszczącym; tu zdecydowanie lepiej sprawdzi się grunt epoksydowy, doskonały na wilgotny oraz świeży beton. Również gdy izolacja nie została wykonana poprawnie lub na powierzchni podłoża znajdują się małe ubytki, możemy skorzystać z pokrycia epoksydowego. Bywa jednak, że ubytki są naprawdę ogromne. W takim wypadku można wypełnić je mieszaniną piasku kwarcowego z gruntem bezrozpuszczalnikowym.
Odpowiedni dobór gruntu jest kluczowy, by posadzka na dłużej zachowała pożądane właściwości. Jeżeli wciąż nie masz pewności odnośnie tego, na jaki grunt się zdecydować, serdecznie zapraszamy do kontaktu. Na bazie udostępnionych nam informacji, postaramy się znaleźć najlepsze wyjście.
Dowiedz się, kiedy najlepiej przeprowadzić gruntowanie posadzki przemysłowej
Gruntowanie betonu powinno zostać przeprowadzone po kilku tygodniach od wykonania wylewki. Zaleca się, by odczekać minimum cztery tygodnie, a przed samym zastosowaniem gruntu. Ważne, aby upewnić się, że podłoże jest dokładnie oczyszczone z wszelkiego rodzaju zabrudzeń, kurzu, smaru czy oleistych plam. Warto pamiętać również o tym, żeby nakładać grunt na suchą powierzchnię. Właściwie przygotowane podłoże sprawia, że możemy zabrać się za nakładanie gruntu. Wykorzystywany preparat powinien być dokładnie wymieszany, zgodnie z instrukcją od producenta. Dobrze, by nakładane warstwy były cienkie i stosowane z rozwagą – w niektórych przypadkach wystarczy bowiem jedno, dokładne pokrycie (w przypadku gruntu epoksydowego lub poliuretanowego, dedykowanego podłożom betonowym). Całość należy pozostawić kompletnemu wyschnięciu. Dopiero po tym można zająć się kolejnymi etapami pracy wykończeniowej. Gruntowanie nie jest czynnością nad wyraz skomplikowaną; to, co najważniejsze, to przede wszystkim zadbanie o czystość powierzchni i minimalistyczne nakładanie warstw. Dokładne zastosowanie się do zaleceń sprawi, że posadzka przemysłowa zostanie właściwie zagruntowana, a co za tym idzie, bardziej wytrzymała i wydajna.
Dobre gruntowanie to szereg korzyści – sprawdź, co mamy na myśl
Gruntowanie betonu nie tylko poprawia jego przyczepność, lecz również ogranicza pylenie się, które znacznie osłabia strukturę powierzchni. Prawidłowo nałożony grunt to również zwiększenie trwałości oraz wytrzymałości posadzki, co jest szczególnie ważne w miejscach, gdzie jest ona intensywnie eksplorowana przez maszyny. Dzięki zastosowaniu odpowiednio dobranej warstwy gruntującej, można z powodzeniem poprawić jakość betonowej powierzchni, w efekcie otrzymując gładką i ujednoliconą powierzchnię. Aby jednak było to w pełni możliwe, należy przede wszystkim mieć na uwadze dobór wysokogatunkowych preparatów oraz specjalistyczne podejście do procesu gruntowania. W VAWNIK wspieramy naszych Klientów na każdym etapie inwestycji, oferując kompleksowy serwis, naprawdę, a także impregnację i konserwację powierzchni posadzek przemysłowych. Skorzystaj z naszej oferty już dziś, kontaktując się z nami telefonicznie lub mailowo.
FAQ – PYTANIA I ODPOWIEDZI
#1 Czy grunt wzmacnia posadzki przemysłowe?
Tak. Gruntowanie to proces obejmujący wypełnianie wolnych przestrzeni oraz zespalanie luźnych i osłabionych kruszyw. W efekcie takiego działania, wierzchnia warstwa betonowej powierzchni zostaje dodatkowo wzmocniona.
#2 Dlaczego grunt powinno się pozostawiać do wyschnięcia na określony czas?
Chcąc osiągnąć trwałe efekty, konieczne jest pozostawienie gruntu do całkowitego wyschnięcia. W innym przypadku może to doprowadzić do pojawienia się na jego powierzchni nieestetycznych smug oraz plam, a także finalnie doprowadzić do pękania farby. Między innymi dlatego warto poczekać około dobę na to, aż podłoże pozostanie suche i gotowe do dalszego wykańczania.
#3 Dlaczego powinno się gruntować beton przed jego pierwszym malowaniem?
Gruntowanie betonu przed pokryciem go farbą wyrównuje chłonność powierzchni. Surowy materiał jest wysoce nasiąkliwy, przez co bezpośrednie nałożenie na niego farby może doprowadzić do wystąpienia nieestetycznych przebarwień.